  • TPL0401B-10QDCKRQ1
TPL0401B-10QDCKRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPL0401B-10QDCKRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPL0401B-10QDCKRQ1
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
Description:
6 Terminations3.3V TPL0401 Digital PotentiometersAutomotive, AEC-Q100 Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
TPL0401B-10QDCKRQ1 Overview
Package 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 contains it.The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.128 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.It is designed 6 terminations.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.For its performance, it uses 3.3V.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Limiting the flow with 10kOhm is possible.Pentometer is a member of TPL0401 family.The potentiameter has 6 pins.
TPL0401B-10QDCKRQ1 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
TPL0401B-10QDCKRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPL0401B-10QDCKRQ1 Digital Potentiometers applications.
  • Stereo
  • Audio Volume control
  • Motor control
  • Power meter
  • Refrigerator
  • Adjust VCOM settings
  • Speakers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • DAC
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
TPL0401B-10QDCKRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    22 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    TPL0401
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    2.862 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm