  • TMS320UC5402GGU-80
TMS320UC5402GGU-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320UC5402GGU-80
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320UC5402GGU-80
Package:
144-LFBGA
Description:
0.8mm 1.81.8/3.3V 8kB CPLD TMS320C54x Series 320UC5402 144 Pin 80MHz 1.8V 144-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320UC5402GGU-80 Overview
It is a kind of electronic component available in the 144-LFBGA package.It is provided with a packaging way of Tray.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.It is recommended that the device operate at a temperature of -40°C~100°C TC to ensure its normal operation.The analog voltage range of 1.8V 2.5V 3.3V refers to the voltage that can be input or ouput.There are several digital signal processors in the TMS320C54x series, including this one.For its use, it has 144 terminations.A voltage of 1.8V is used as the supply voltage.Pins are available for 144 components.This configuration contains 144 pins.By using its base part number of 320UC5402, many related parts can be identified.The device operates at the frequency of 80MHz in accordance with a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device can be classified into the subcategory Digital Signal Processors based on its specific characteristics.The device operates on a voltage of 1.8V as its supply voltage.In its memory, this device can store 8kB data.It receives electricity from 1.81.8/3.3V.A further set of features can be provided by this electronic part for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY as well.This device stores 16 information.
TMS320UC5402GGU-80 Features
Supplied in the 144-LFBGA package
Operating supply voltage of 1.8V
TMS320UC5402GGU-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320UC5402GGU-80 DSP applications.
  • Seismology
  • Receivers
  • Speech signal processing
  • Digital camera
  • Vibration signal processing
  • Medical imaging
  • Boats
  • Streaming videos
  • Scene analysis technology
  • Statistical signal processing
Step5Bar-code shipping tag
TMS320UC5402GGU-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LFBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    325.906118mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Type
    Fixed Point
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    320UC5402
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.98V
  • Power Supplies
    1.81.8/3.3V
  • Interface
    Host Interface, McBSP
  • Memory Size
    8kB
  • RAM Size
    32kB
  • Number of Bits
    16
  • Bit Size
    16
  • Data Bus Width
    16b
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (8kB)
  • Voltage - Core
    1.80V
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    12mm