  • TMS320VC549PGE-80
TMS320VC549PGE-80
advertisement
Manufacturer No:
TMS320VC549PGE-80
HK JDW NO:
815-TMS320VC549PGE-80
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Description:
0.5mm 32kB CPLD TMS320C54x Series 320VC549 144 Pin 80MHz 2.5V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320VC549PGE-80 Overview
Basically, it is a type of electronic component that is available in a 144-LQFP package.Packaging method Tray is provided.With its association with Fixed Point, it is suitable for a wide range of applications.In order to mount it, it must be in the direction of Surface Mount.By operating the device at the temperature of -40°C~100°C TC, a normal operation is ensured.This refers to the analog voltage range that can be input or output from 3.30V.There are several digital signal processors in the TMS320C54x series, including this one.Its uses have 144 terminations.2.5V provides the supply voltage for it.Pins are available on the 144 component.This configuration contains 144 pins.It is possible to identify numerous related parts using the base part number 320VC549.In order for the device to operate at the frequency of 80MHz, it has been designed specifically.As a mounting method, it uses Surface Mount.The characteristics of this device allow it to be placed in the subcategory of Digital Signal Processors.It is possible to supply as low a voltage as 2.4V to this device.It can be supplied with a maximum voltage of 3.6V.Using 3.3V as the supply voltage, it operates.Its memory is capable of storing 32kB data.By using this electronic part, ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.Data is stored in the device in 16 formats.
TMS320VC549PGE-80 Features
Supplied in the 144-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320VC549PGE-80 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320VC549PGE-80 DSP applications.
  • Encoding/broadcast
  • Geophysical processing
  • Digital image processing
  • Biomedical engineering
  • Finite impulse response digital filters
  • Radar
  • Automobiles
  • Automobile electronic gadgets
  • Speech signal processing
  • TVs
Step5Bar-code shipping tag
TMS320VC549PGE-80
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Weight
    1.290414g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    TMS320C54x
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    320VC549
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    BSP, Host Interface, Serial Port
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.4V
  • RAM Size
    64kB
  • Number of Bits
    YES
  • RAM (words)
    65536
  • Voltage - I/O
    3.30V
    MULTIPLE
  • Non-Volatile Memory
    ROM (32kB)
  • Voltage - Core
    2.50V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • Thickness
    1.4mm