  • TMS320F2801PZA-60
TMS320F2801PZA-60
advertisement
Manufacturer No:
TMS320F2801PZA-60
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS320F2801PZA-60
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
32KB 16K x 16 FLASH C28x 32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point Series 320F2801 100 Pin 60MHz 1.8V 100-LQFP
Purchasing and Inquiry
TMS320F2801PZA-60 Overview
A 100-LQFP package is included. This Microcontroller has 35 I/Os. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. A 32-Bit core is used in order to power the IC chip. The type of its program memory is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. A Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point series electrical component is used in this application. This program memory has a size of 32KB 16K x 16, which indicates what the size of the program memory is. With a C28x Core Processor, Microcontroller is fast and efficient. This Microcontroller belongs to the DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER uPs/uCs/peripheral ICs type. The MCU has a number of 100 terminals. A 32-bit operation is performed by this part. A 1.8V volt supply is provided by the Microcontroller chip. 32kB is the memory size of the part. 320F2801 is the base part number that you can use to find alternatives. A good performance can be achieved at a frequency of 60MHz, as long as it is operated at a low power consumption. The device works in 6 PWM channels. On the chip, 100 pins are accessible. The pins counted are 100. To name a few, there are additional features like ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY. In addition, it has 8 UART channels to choose from. The device contains 16 A/D converters. There are 32 bits on a chip. A total of 3 external interrupts are included in the Microcontroller as well. There are a series of 10 timers in the Microcontroller chip.
TMS320F2801PZA-60 Features
100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
TMS320F2801PZA-60 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320F2801PZA-60 Microcontroller applications.
  • Fabric
  • Washing machines
  • Ipod
  • Radios
  • Torpedo guidance
  • Copiers
  • Televisions
  • Microwave ovens
  • 3D printers
  • DCS control intelligent sensor
Step5Bar-code shipping tag
TMS320F2801PZA-60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness
    1.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    635.596308mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, C2000™ C28x Fixed-Point
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    60MHz
  • Base Part Number
    320F2801
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    6K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~1.89V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Number of Bits
    32
  • Core Processor
    C28x
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 16K x 16
  • Connectivity
    CANbus, I2C, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    230mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
    6
  • Density
    256 kb
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Number of A/D Converters
    16
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of UART Channels
    1
  • Number of Timers
    10
  • Number of External Interrupts
    3
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm