  • PIC32MX360F512L-80V/BG
PIC32MX360F512L-80V/BG
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX360F512L-80V/BG
HK JDW NO:
536-PIC32MX360F512L-80V/BG
Package:
121-TFBGA
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX360F512L 121 Pin 80MHz 3.3V 121-TFBGA
Purchasing and Inquiry
PIC32MX360F512L-80V/BG Overview
PIC32MX360F512L-80V/BG Features
PIC? 32MX series
Base part number of PIC32MX360F512L
121 Terminals
Based on the 32-Bit
Comes with 121 Pins
PIC32MX360F512L-80V/BG Applications
  • Heater
  • Digital TVs
  • Fan
  • iPod
  • Home appliances
  • Washing machine
  • Digital set-top boxes
  • Christmas lights
  • Instrument control
  • Automatic control
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX360F512L-80V/BG
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    121-TFBGA
  • Number of Pins
    121
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    PIC® 32MX
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    121
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC32MX360F512L
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, RS-232, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V