  • TMS320C6412ZNZ600
TMS320C6412ZNZ600
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6412ZNZ600
HK JDW NO:
815-TMS320C6412ZNZ600
Package:
FCBGA
Datasheet:
Description:
1mm 1.43.3V CPLD 1.4V FCBGA
Purchasing and Inquiry
TMS320C6412ZNZ600 Overview
It is a type of electronic component available in package FCBGA.The use of it is terminated by 548.1.4V provides the supply voltage for it.548 component pins are present.According to its specific characteristics, this device is classified in the subcategory Digital Signal Processors.There is an electric supply from 1.43.3V.This electronic part can also provide additional features to ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.This device uses DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER for uPs, uCs, and peripheral ICs.Below 600MHz is the maximum frequency that should be used.
TMS320C6412ZNZ600 Features
Supplied in the FCBGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMS320C6412ZNZ600 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6412ZNZ600 DSP applications.
  • Encoding/broadcast
  • Automobile electronic gadgets
  • Real-time effects
  • House construction
  • Telephone conversations
  • Geoscience signal processing
  • Video coding, audio coding
  • Streaming videos
  • Geophysical processing
  • Electronic information engineering
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6412ZNZ600
  • Package / Case
    FCBGA
  • Number of Terminations
    548
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Supply Voltage
    1.4V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Pin Count
    548
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B548
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.44V
  • Power Supplies
    1.43.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.36V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    600MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    23
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • RAM (words)
    262144
  • Height Seated (Max)
    2.8mm
  • Length
    27mm