  • TMS320C6202GJL250
TMS320C6202GJL250
advertisement
Manufacturer No:
TMS320C6202GJL250
HK JDW NO:
815-TMS320C6202GJL250
Package:
352-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Datasheet:
Description:
1mm 256kB CPLD TMS320C62x Series 320C6202 352 Pin 250MHz 1.8V 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TMS320C6202GJL250 Overview
This is an electronic component with a 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad package.Packaging way Tray is provided.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.By operating the device at the temperature of 0°C~90°C TC, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.There are several digital signal processors in the TMS320C62x series, including this one.The use of it is terminated by 352.It is supplied with voltage by 1.8V.Pins are available for 352 components.There are 352 pins in its configuration.Based on its base part number of 320C6202, many ralated parts can be found.This device is designed specifically to operate at frequency 250MHz.The mounting method is Surface Mount.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Digital Signal Processors.The minimum voltage supplied to this device is as low as 1.71V.There is a maximum voltage supply of 3.46V to this device.This device is powered by 3.3V's supply voltage.There is a memory on this device that can store 256kB data.This electronic part can provide more features for ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.Upon opening the device, there are 32 pieces of information stored.
TMS320C6202GJL250 Features
Supplied in the 352-BBGA, FCBGA Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
TMS320C6202GJL250 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS320C6202GJL250 DSP applications.
  • Biometrics
  • Seismology
  • Video coding, audio coding
  • 3D tomography and imaging processing
  • Tomography technology
  • Remote sensing image processing technology
  • Automobiles
  • Machinery and equipment
  • Smart camera
  • Digital communications
Step5Bar-code shipping tag
TMS320C6202GJL250
  • Package / Case
    352-BBGA, FCBGA Exposed Pad
  • Number of Pins
    352
  • Weight
    4.367187g
  • Operating Temperature
    0°C~90°C TC
  • Series
    TMS320C62x
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    352
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    250MHz
  • Base Part Number
    320C6202
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    McBSP
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    256kB
  • RAM Size
    128kB
  • Number of Bits
    32
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    22
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • Barrel Shifter
    NO
  • Non-Volatile Memory
    External
  • Voltage - Core
    1.80V
  • On Chip Data RAM
    384kB
  • Height Seated (Max)
    3.8mm
  • Length
    27mm