  • TLV717185PDQNR
TLV717185PDQNR
advertisement
Manufacturer No:
TLV717185PDQNR
HK JDW NO:
815-TLV717185PDQNR
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.65mm TLV717185 PMIC 4 4-XDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TLV717185PDQNR Overview
In the case of Tape & Reel (TR) cases, the regulater IC is delivered. Packaged in a 4-XDFN Exposed Pad case, the battery regulator IC is protected from damage during shipment. As you can see, the IC chip has 4 terminations. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. There is a temperature range of -40°C~85°C TJ degrees during operation of the IC regulator. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. At present, it can produce an output of up to 150mA. A total of 4 pins can be found on the board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. There are 4 pins on the chip. FYI, the basic part number for this IC regulator is TLV717185. As you can see, this regulator IC represents a typical Other Regulators component. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. It operates in the 30μA Quiescent Current state.
TLV717185PDQNR Features
215mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TR method of packing
TLV717185PDQNR Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV717185PDQNR Linear Voltage Regulators applications.
  • Voltage tracker protection circuits
  • Dashboards
  • Electronic notebook
  • Sense & Conrol
  • LED lighting
  • Position detection
  • Digital audio player
  • Workstations
  • Disk drivers
  • Personal communication device
Step5Bar-code shipping tag
TLV717185PDQNR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TLV717185
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.85V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    30μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    1.85V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    55μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • PSRR
    70dB ~ 43dB (10Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    215mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.215V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm
  • Width
    1mm