  • TLV716120275PDPQT
TLV716120275PDPQT
advertisement
Manufacturer No:
TLV716120275PDPQT
HK JDW NO:
815-TLV716120275PDPQT
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Enable Fixed 0.4mm TLV716120275 PMIC 6-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9026
Step5Bar-code shipping tag
TLV716120275PDPQT
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    TLV716120275
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.75V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    50μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V 2.75V
  • Number of Regulators
    2
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    75μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 150mA 0.45V @ 150mA
  • PSRR
    80dB ~ 46dB (100Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.21V
  • Voltage Tolerance-Max
    1.5%
  • Min Current Limit
    160mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage 2
    2.75V
  • Height
    400μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    1.2mm