  • TLV2217-25KVURG3
TLV2217-25KVURG3
advertisement
Manufacturer No:
TLV2217-25KVURG3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLV2217-25KVURG3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Fixed 2.29mm TLV2217 PMIC 2 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 2143
Step5Bar-code shipping tag
TLV2217-25KVURG3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Base Part Number
    TLV2217
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    2mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • PSRR
    62dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    190μA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    2.52mm
  • Length
    6.1mm
  • Width
    6.6mm
  • Thickness
    2.3mm