  • TLV1117-25CKVURG3
TLV1117-25CKVURG3
advertisement
Manufacturer No:
TLV1117-25CKVURG3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLV1117-25CKVURG3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TLV1117-25CKVURG3
Description:
Fixed 2.29mm TLV1117 PMIC 4 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 2562
Step5Bar-code shipping tag
TLV1117-25CKVURG3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Base Part Number
    TLV1117
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3.9V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    2.52mm
  • Length
    6.1mm
  • Width
    6.6mm
  • Thickness
    2.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C