  • TLV1117-15CDCY
TLV1117-15CDCY
advertisement
Manufacturer No:
TLV1117-15CDCY
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TLV1117-15CDCY
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
TLV1117-15CDCY
Description:
Fixed 2.3mm TLV1117 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
TLV1117-15CDCY Overview
A Tube case is used to deliver this IC regulator. In TO-261-4, TO-261AA cases, it is packaged. As you can see, the IC chip has 4 terminations. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. The Regulator IC chip is set to operate at 0°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. A total of 4 pins can be found on the board. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. On the chip, there are pins for the 4 axis. It is TLV1117 for this regulator, just for your information. In this instance, we are dealing with a typical Other Regulators-shaped component. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 800mA. It operates in the 10mA Quiescent Current state.
TLV1117-15CDCY Features
1.2V dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TLV1117-15CDCY Applications
There are a lot of Texas Instruments TLV1117-15CDCY Linear Voltage Regulators applications.
  • Electronic notebook
  • ADAS (Advanced Driver-Assistance System)
  • Gateway module
  • Wireless charge devices
  • Servers
  • Set top boxes
  • Embedded systems
  • Power generator plants
  • IO devices
  • Desktop microcomputer systems
Step5Bar-code shipping tag
TLV1117-15CDCY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Base Part Number
    TLV1117
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Min Input Voltage
    2.9V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Input Bias Current
    5mA
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm