  • TLJR156M010R2000
TLJR156M010R2000
advertisement
Manufacturer No:
TLJR156M010R2000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TLJR156M010R2000
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TLJR156M010R2000
Purchasing and Inquiry
TLJR156M010R2000 Overview
In this case, 166mA is the ripple current of the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.1.5μA is the leakage current of this capacitor.
TLJR156M010R2000 Features
166mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1.5μA in this capacitor
TLJR156M010R2000 Applications
There are a lot of AVX Corporation TLJR156M010R2000 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Avionics,
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Computer
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TLJR156M010R2000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.5μA
  • Ripple Current
    166mA
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TLJ
  • Size / Dimension
    0.081Lx0.051W 2.05mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%