  • TL751L12CDR
TL751L12CDR
advertisement
Manufacturer No:
TL751L12CDR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL751L12CDR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Enable Fixed Gold TL751 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 7742
Step5Bar-code shipping tag
TL751L12CDR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TL751
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    4 %
  • Max Output Voltage
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    13V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 150mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.6V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Input Bias Current
    1mA
  • Output Voltage Accuracy
    4 %
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm