  • TL750M05CKTER
TL750M05CKTER
advertisement
Manufacturer No:
TL750M05CKTER
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL750M05CKTER
Package:
TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Datasheet:
TL750M05CKTER
Description:
Fixed 2.54mm TL750 PMIC 3 TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 2000
Step5Bar-code shipping tag
TL750M05CKTER
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TL750
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    750mA
  • Quiescent Current
    5mA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    6V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 750mA
  • PSRR
    55dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Bias Current
    60mA
  • Width
    8mm