  • TL5002CDG4
TL5002CDG4
advertisement
Manufacturer No:
TL5002CDG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL5002CDG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
8 Terminals 8-Pin DC to DC converter IC SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs
Quantity:
In Stock : 1753
Step5Bar-code shipping tag
TL5002CDG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    1.5mA
  • Current - Output
    100mA
  • Frequency (Max)
    500kHz
  • Voltage - Output
    50V
  • Input Voltage (Min)
    3.6V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Max Duty Cycle
    100 %
  • Duty Cycle (Max)
    100 %
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.905mm