  • TL5001CPSR/1
TL5001CPSR/1
advertisement
Manufacturer No:
TL5001CPSR/1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL5001CPSR/1
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
3.6V~40V TL5001 DC to DC converter IC 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Quantity:
In Stock : 24949
Step5Bar-code shipping tag
TL5001CPSR/1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    External
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    TL5001
  • Function
    Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Control Features
    Dead Time Control, Frequency Control
  • Topology
    Buck, Boost, Flyback
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Max Frequency
    500kHz
  • Max Duty Cycle
    100 %