  • TL5001CPSR
TL5001CPSR
advertisement
Manufacturer No:
TL5001CPSR
HK JDW NO:
815-TL5001CPSR
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
TL5001CPSR
Description:
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TL5001CPSR Overview
Capsuled in the 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package, the switching controller suits most application needs. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. PMIC packaging is solid with a Cut Tape (CT) enclosure. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. This dc control operates at 3.6V~40V and has a 3.6V~40V supply voltage. Suitable for a -20°C~85°C TA dc switcher. Switching can be done at 20kHz~500kHz with this switching controller. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. Featured in the dcdc regulator is Dead Time Control, Frequency Control which allows efficient switching control. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. There are a DUAL terminal on the switching converters. A variety of dc switching's functions can be performed on 8 terminations. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 6V volts. Other relevant dc to dc converter ics will be returned if you search "TL5001". There are only 8 pins on switching converter. According to the test statistics, DC regulator outputs 50V voltage. If you start a project, note down the dc dc regulator's usual output current of 20mA. The switching controller works at a frequency of 500kHz. A circuit should contain 40V in order to ensure the voltage regulator dc to dc runs safely and reliably. DC switching uses 1.1mA when it is dormant. The maximum input voltage of dc switcher is 40V, so users should limit their voltage accordingly. Voltage 3.6V must be supplied. DC switcher will not be able to provide an output current above 3A volts. Datasheets state the switching converter can output up to 50V volts. 1V voltage output is lower than 1V.
TL5001CPSR Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency: 500kHz
TL5001CPSR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001CPSR DC to DC converter applications.
  • Electric water heaters
  • Electrical distribution systems
  • Game consoles
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Production lines
  • Scientific testing
  • Flaw detection equipment
  • Special machining machine tools
  • Industrial controllers
  • Drilling machines
Step5Bar-code shipping tag
TL5001CPSR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    122.611688mg
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    500kHz
  • Base Part Number
    TL5001
  • Function
    Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    50V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    20mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Quiescent Current
    1.1mA
  • Control Features
  • Max Output Voltage
    50V
  • Topology
    Buck, Boost, Flyback
  • Min Input Voltage
    3.6V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Max Input Voltage
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    1V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Height
    2mm
  • Length
    6.2mm
  • Width
    5.3mm
  • Thickness
    1.95mm