  • TL5001AQDR
TL5001AQDR
advertisement
Manufacturer No:
TL5001AQDR
HK JDW NO:
815-TL5001AQDR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 3.6V~40V 8-Pin TL5001 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 20kHz~500kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
TL5001AQDR Overview
Capsuled in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, the switching controller suits most application needs. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. PMIC is packaged in a solid enclosure of Tape & Reel (TR). There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. dc control's supply and operating voltages are 3.6V~40V. Qualified to work in a -40°C~125°C TJ dc switcher. There is a switch at 20kHz~500kHz that can be used with this controller. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. Featured in the dcdc regulator is Dead Time Control, Frequency Control which allows efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. There are a DUAL terminal on the switching converters. An array of 8 terminations of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. DC switcher's input voltageis 6V volts. Other relevant dc to dc converter ics can be found by searching "TL5001". 8 pins are on switching converter. Statistically, DC regulator outputs 50V volts. You should note that the dc dc regulator's usual output current is 20mA. 500kHz is the frequency of the switching controller. In order to run the voltage regulator dc to dc safely and reliably, users are advised to apply 40V. When the dc switching is dormant, it uses 1.1mA. Because the dc switcher's maximum input voltage is 40V users must limit the voltage accordingly. Voltage 3.6V is necessary for the supply. In this case, the dc switcher won't produce more than 3A watts of output current. The switching converter can output 50V volts at its utmost, according to the datasheet. There is 1V voltage output lower than 1V on the voltage controller.
TL5001AQDR Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 20kHz~500kHz
Dead Time Control, Frequency Control
PULSE WIDTH MODULATION
Frequency: 500kHz
TL5001AQDR Applications
There are a lot of Texas Instruments TL5001AQDR DC to DC converter applications.
  • Series voltage regulation circuits
  • Thermal power
  • Product testing
  • SMT equipment
  • Grinders
  • Arc suppression circuits
  • Remotely powered electric motors
  • Gear/thread machining machines
  • USB circuits
Step5Bar-code shipping tag
TL5001AQDR
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Weight
    75.891673mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    260
  • Frequency
    500kHz
  • Output Voltage
    50V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Output Current
    20mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3.6V~40V
  • Quiescent Current
    1.1mA
  • Max Output Voltage
    50V
  • Min Input Voltage
    3.6V
  • Frequency - Switching
    20kHz~500kHz
  • Max Input Voltage
    40V
  • Min Output Voltage
    1V
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm