  • TL1963A-15KTTRG3
TL1963A-15KTTRG3
advertisement
Manufacturer No:
TL1963A-15KTTRG3
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TL1963A-15KTTRG3
Package:
TO-263
Datasheet:
Description:
Fixed PMIC 2 TO-263
Quantity:
In Stock : 4838
Step5Bar-code shipping tag
TL1963A-15KTTRG3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Input Bias
    1mA
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Line Regulation-Max (%/V)
    0.006%
  • Width
    8.925mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    TO-263
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    1mA
  • Accuracy
    3 %
  • Max Output Voltage
    1.5V
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Min Input Voltage
    2.1V