  • TL16C554IFN
TL16C554IFN
advertisement
Manufacturer No:
TL16C554IFN
HK JDW NO:
815-TL16C554IFN
Package:
68-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
5V V 24.23mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 24.23mm mm CMOS 68 260 68
Purchasing and Inquiry
TL16C554IFN Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective 68-LCC (J-Lead) package.The transmission of information is carried out through 4, QUART channels.When UART comes to packaging, Tube is adopted as the packaging method.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 68 terminations is used.The device operates at 5V voltage.At present, this electronic part has a status of Active.Data is communicated via 4 serial I/Os.Through Surface Mount, it can be mounted.With a supply voltage of 4.75V~5.25V, it operates.This electronic device belongs to the 68-pin IC family.The clock frequency of this IC is measured at 16MHz.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.68 pins are designed to form the basis of its configuration.UART is mounted in the way of Surface Mount.With power supplies of 5V, electronic designers can use it reliably and efficiently.To ensure its high efficiency, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.This part has a base part number of TL16C554.50mA is the maximum allowable supply current.Designed for specific applications, it operates with a current of 50mA.This memory contains a variety of information with a size of 16B.
TL16C554IFN Features
4 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Power supplies of 5V
Operating supply voltage of 5V
TL16C554IFN Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C554IFN UARTs applications.
  • Network Management
  • Point-of-Sale Systems
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Handheld Computers
  • Portable and battery operated devices
  • Cellular Data
  • Point-of- Sale Terminals
  • Cellular Phones DataPort
  • Battery Operated Instruments
  • Battery Operated Electronics
Step5Bar-code shipping tag
TL16C554IFN
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    68-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    68
  • Weight
    4.869796g
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    TL16C554
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4, QUART
  • Memory Size
    16B
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Max Supply Current
    50mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • Data Rate (Max)
    1Mbps
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Data Transfer Rate-Max
    0.125 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • FIFO's
    16 Byte
  • With False Start Bit Detection
    Yes
  • Height
    4.57mm
  • Length
    24.23mm
  • Width
    24.23mm
  • Thickness
    4.06mm