  • XR68M752IM48-F
XR68M752IM48-F
advertisement
Manufacturer No:
XR68M752IM48-F
Manufacturer:
Exar Corporation
HK JDW NO:
3417-XR68M752IM48-F
Package:
TQFP
Datasheet:
Description:
3.3V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
XR68M752IM48-F Overview
There is a cost-effective package TQFP available.Transmission uses 2 channels.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.48 terminations are used as parts of its configuration.The device operates at 3.3V voltage.As a means of communicating data, there are 2 serial I/Os available.An IC with 48 pins is what this device is.Its clock frequency is measured at 64MHz.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed -40°C.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 85°C.A configuration of the chip is determined by its 48 pins.Surface Mount is used for mounting it.By keeping the supply voltage below 3.6V, reliability can be guaranteed.Keeping the supply voltage above 1.62V ensures reliability.UART is reliable and efficient for electronic designers to use when power supplies of 1.8/3.3V are provided.An application-specific supply current of 2mA is used for its operation.A memory with a size of 64B contains various information.
XR68M752IM48-F Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Power supplies of 1.8/3.3V
XR68M752IM48-F Applications
There are a lot of Exar Corporation XR68M752IM48-F UARTs applications.
  • Portable and battery operated devices
  • Point-of- Sale Terminals
  • Battery Operated Instruments
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Industrial computing
  • Battery Operated Electronics
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Gaming Terminals
  • White goods
Step5Bar-code shipping tag
XR68M752IM48-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    9.071791g
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    1.62V
  • Memory Size
    64B
  • Operating Supply Current
    2mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Data Rate
    16 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm