  • TL16C550CPTRG4
TL16C550CPTRG4
advertisement
Manufacturer No:
TL16C550CPTRG4
HK JDW NO:
815-TL16C550CPTRG4
Description:
5V V 7mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm MOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
TL16C550CPTRG4 Overview
In addition, it is available in the cost-effective package 48-LQFP.The transmission is conducted over 1, UART channels.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is adopted.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 48 terminations used in its configuration.During operation, it receives a voltage of 5V.The status of this electronic part is currently Active.As a means of communicating data, there are 1 serial I/Os available.Surface Mount is a way to mount it.UART operates on a voltage of 3V~5.25V.The electronic device is a type of integrated circuit with a pin count of 48.IC clock frequency is set to 16MHz.A series of similarities lead us to include it in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above 85°C.A configuration of the chip is determined by its 48 pins.The device is mounted in accordance with Surface Mount.Its high-efficiency operation depends on a supply voltage of 5V.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ.As a base part number, it is specified as TL16C550.8mA is an allowable maximum supply current.
TL16C550CPTRG4 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 16MHz
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY AT 14.9 MHZ
TL16C550CPTRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TL16C550CPTRG4 UARTs applications.
  • Point-of- Sale Terminals
  • Personal Digital Assistants Modules
  • Cellular Phones DataPort
  • Ethernet Network Routers
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Handheld Computers
  • Universal PCI Bus Add-in Card
  • Cellular Data
  • Personal Digital Assistants
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
Step5Bar-code shipping tag
TL16C550CPTRG4
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Technology
    MOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.25V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Nominal Supply Current
    8mA
  • Max Supply Current
    8mA
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Data Transfer Rate-Max
    0.125 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm
  • Thickness
    1.4mm