  • TL-YS15MB14-US
TL-YS15MB14-US
advertisement
Manufacturer No:
TL-YS15MB14-US
HK JDW NO:
607-TL-YS15MB14-US
Package:
Module
Datasheet:
TL-YS15MB14-US
Description:
10V~30V Inductive Module Plastic Connector Module 3-Pin
Purchasing and Inquiry
TL-YS15MB14-US Overview
It is included with the package Module to simplify your life. It is possible for proximity sensors to function well at -25°C~70°C. An electronic component with 3 pins is available.
TL-YS15MB14-US Features
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 40Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
TL-YS15MB14-US Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety TL-YS15MB14-US Proximity Sensors applications.
  • Non-ferrous objects detection
  • Counter System
  • Air-conditioners
  • Assembly lines
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Count different applications
  • Automatic faucet
  • Automation
  • Contact less switching
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
TL-YS15MB14-US
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP66, NEMA 1,3,4,12,13
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Connector
  • Output Type
    PNP-NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.591 (15mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    40Hz
  • Height
    40mm
  • Length
    114mm
  • Width
    40mm