  • E2F-X1R5Y1
E2F-X1R5Y1
advertisement
Manufacturer No:
E2F-X1R5Y1
HK JDW NO:
607-E2F-X1R5Y1
Package:
Cylinder, Threaded - M8
Datasheet:
E2F-X1R5Y1
Description:
20VAC~264VAC Inductive Cylinder, Threaded - M8 E2F Series Plastic Cable Leads Cylinder, Threaded - M8 2-Pin
Purchasing and Inquiry
E2F-X1R5Y1 Overview
As an added convenience, the Cylinder, Threaded - M8 package includes it. A temperature of -25°C~70°C is suitable for the operation of proximity sensors. A 2 pin electronic component is used here. To achieve maximum efficiency, it is recommended that proximity sensors have their supply voltage set to 24V. To ensure that proximity sensors function properly, the rate should be 25Hz. In order for proximity sensors to work properly, the internal contacts of the reed switch should pass 100mA. You should set the current of this electronic part to 17mA in order to maximize efficiency.
E2F-X1R5Y1 Features
E2F Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.059 (1.5mm)
Voltage - Supply: 20VAC~264VAC
Package / Case: Cylinder, Threaded - M8
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Operating Supply Current: 17mA
E2F-X1R5Y1 Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2F-X1R5Y1 Proximity Sensors applications.
  • Collision detection on robots
  • Assembly lines
  • Recycling plants
  • Home appliances
  • Notebooks
  • Display products
  • Rice cookers
  • Counter System
  • Office automation equipment
  • Contact less switching
Step5Bar-code shipping tag
E2F-X1R5Y1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M8
  • Number of Pins
    2
  • Material - Body
    Plastic
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Published
    2007
  • Series
    E2F
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Cable Leads
  • Voltage - Supply
    20VAC~264VAC
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP68
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Cable Leads
  • Output Type
    SCR-NO, 2-Wire
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Operating Supply Current
    17mA
  • Thread Size
    M8
  • Sensing Distance
    0.059 (1.5mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Switching Frequency
    25Hz
  • Switching Current
    100mA
  • Height
    30mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm