  • THS75680RJ
THS75680RJ
advertisement
Manufacturer No:
THS75680RJ
HK JDW NO:
792-THS75680RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
THS75680RJ
Description:
FIXED RESISTOR Chassis Mount, 680Ohm, ±5%, 1.4kV, 75W
Quantity:
In Stock : 4776
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
THS75680RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    THS, CGS
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.929Lx1.870W 49.00mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    680Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.4kV
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    75W
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    40W
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm