  • HSA1015RJ
HSA1015RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSA1015RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSA1015RJ
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSA1015RJ
Description:
Wirewound Resistors HSA10 15R 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSA1015RJ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HSA1015RJ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    0.827Lx0.827W 21.00mmx21.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial, Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    15Ohms
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    16W
  • Voltage - Rated
    265V
  • Power Rating
    16W
  • Voltage - Rated DC
    265V
  • Max Power Dissipation
    16W
  • Depth
    21mm
  • Military Standard
    Not
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    21mm
  • Width
    21mm