  • THS256R8J
THS256R8J
advertisement
Manufacturer No:
THS256R8J
HK JDW NO:
792-THS256R8J
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR 6.8Ohm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
THS256R8J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Additional Feature
    RATED POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 25W, RATED AC VOLTAGE (V): 550
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    12.5W
  • Working Voltage
    550V
  • Rated Temperature
    25°C