  • THAS103M016AC0C
THAS103M016AC0C
advertisement
Manufacturer No:
THAS103M016AC0C
HK JDW NO:
192-THAS103M016AC0C
Package:
FlatPack
Datasheet:
THAS103M016AC0C
Description:
THAS 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx1.000W 53.80mmx25.40mm -55°C~105°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THAS103M016AC0C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    THAS
  • Size / Dimension
    2.118Lx1.000W 53.80mmx25.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.366 9.30mm