  • THA581M100AA1C
THA581M100AA1C
advertisement
Manufacturer No:
THA581M100AA1C
HK JDW NO:
192-THA581M100AA1C
Datasheet:
THA581M100AA1C
Description:
THA 580μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THA581M100AA1C
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    THA
  • Size / Dimension
    1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    580μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    290mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.43A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm