  • THA272M050AC0C
THA272M050AC0C
advertisement
Manufacturer No:
THA272M050AC0C
HK JDW NO:
192-THA272M050AC0C
Datasheet:
THA272M050AC0C
Description:
THA 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
THA272M050AC0C
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    THA
  • Size / Dimension
    2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2700μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm