  • TFPT1206L1000FM
TFPT1206L1000FM
advertisement
Manufacturer No:
TFPT1206L1000FM
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT1206L1000FM
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TFPT1206L1000FM
Purchasing and Inquiry
TFPT1206L1000FM Overview
In order to prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in 1206 (3216 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. The minimum operating temperature for the PTC thermistors should be set to -55°C. Ensure this thermistor is working at 125°C by keeping its operating temperature below that. In this thermistor, there are 2 pins. There should be no overheating of the thermistor at this temperature, which makes it the best thermistor to transfer this power loss without overheating.
TFPT1206L1000FM Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 100Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%
TFPT1206L1000FM Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT1206L1000FM PTC Thermistors applications.
  • Personal Computers and Servers
  • Various engine control units
  • Temperature monitoring
  • Building automation
  • Secondary protection of battery packs
  • Automotive
  • Entertainment Systems
  • Temperature Measurement/Instrumentation
  • FAX Machines
  • Thermal compensation
Step5Bar-code shipping tag
TFPT1206L1000FM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    1206
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Power - Max
    125mW
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Resistance @ 25°C
    100Ohms