  • TFPT1206L1002FV
TFPT1206L1002FV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT1206L1002FV
HK JDW NO:
873-TFPT1206L1002FV
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TFPT1206L1002FV
Purchasing and Inquiry
TFPT1206L1002FV Overview
PTC thermistors are packaged in 1206 (3216 Metric) packages to prevent damage. Packaged in the Tape & Reel (TR), these PTC thermistors are safe to handle. The terminations of the PTC thermistor are 2. A thermistor with 2 pins is available. As a result, PTC thermistors may supply 50V voltage at all times. Ideally, this power loss can be transferred and conducted by the thermistor without it overheating. When working, this thermistor supplies a voltage of 50V nominally. If you want reliable performance from this thermistor, the voltage should be at 50V.
TFPT1206L1002FV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 10kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%
TFPT1206L1002FV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT1206L1002FV PTC Thermistors applications.
  • Office Equipment
  • Any Thermally-Sensitive System
  • Display backlights
  • Power supplies, converters, and heat- sink
  • Power Supply Modules
  • Smart batteries
  • Digital signage
  • Home appliances
  • Disk Drives
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
TFPT1206L1002FV
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    50V
  • Voltage
    50V
  • Max Supply Voltage
    50V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    10kOhm
  • Height
    550μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm