  • TFPT0805L1800JZ
TFPT0805L1800JZ
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0805L1800JZ
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT0805L1800JZ
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TFPT0805L1800JZ
Purchasing and Inquiry
TFPT0805L1800JZ Overview
In order to prevent damage to the devices, PTC thermistors are packaged in 0805 (2012 Metric) packages. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety purposes. Temperature -55°C is the minimum operating temperature for PTC thermistors. This thermistor must not operate above 150°C in order for it to work. In this thermistor, there are 2 pins. There should be no possibility of the thermistor overheating as a result of this power loss.
TFPT0805L1800JZ Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 180Ohms
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 5%
TFPT0805L1800JZ Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0805L1800JZ PTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation for various circuits
  • SMPS
  • Industrial electronics, motor drives, and lighting drivers
  • Disk Drives
  • Home appliances
  • Solid state drives
  • Temperature Regulators
  • DC/DC converters
  • Cell Phones
  • Chargers
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0805L1800JZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Power - Max
    100mW
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance @ 25°C
    180Ohms