  • TF13BA-10S-0.4SH(800)
TF13BA-10S-0.4SH(800)
advertisement
Manufacturer No:
TF13BA-10S-0.4SH(800)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-TF13BA-10S-0.4SH(800)
Package:
Description:
TF13BA Series FPC Contacts, Bottom 0.016 0.40mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 4914
Step5Bar-code shipping tag
TF13BA-10S-0.4SH(800)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    TF13BA
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    Black
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Notched
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Contact Finish Thickness
    1.97μin 0.050μm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm