  • TDZVTR10
TDZVTR10
advertisement
Manufacturer No:
TDZVTR10
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TDZVTR10
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
TDZVTR10
Description:
ZENER DIODE ±10% 10μA @ 6V 150°C TJ 2 Terminations ZENER 2-SMD, Flat Lead
Quantity:
In Stock : 80
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TDZVTR10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TDZVTR10 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 6V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    500mW
  • Reference Voltage
    10V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10V
  • Voltage Tol-Max
    10%
  • Working Test Current
    10mA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±10%