  • TDB6HK124N16RRBOSA1
TDB6HK124N16RRBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
TDB6HK124N16RRBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TDB6HK124N16RRBOSA1
Package:
Module
Description:
Discrete Semiconductor Modules 1600V 70A HF-CNTL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TDB6HK124N16RRBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    22
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-P22
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    3
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    3 PHASE BRIDGE, HALF-CONTROLLED WITH BUILT-IN IGBT
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.6kV
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    650A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    200mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    70A
  • Structure
    Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes - IGBT with Diode
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    125A