  • TDA21201-P7
TDA21201-P7
advertisement
Manufacturer No:
TDA21201-P7
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TDA21201-P7
Package:
TO-220-7
Datasheet:
TDA21201-P7
Purchasing and Inquiry
TDA21201-P7 Overview
Packaged using Tube.A cost-saving measure is taken to include H bridge in the TO-220-7 package.With the 9V~15V supply voltage, improved reliabilbridge drivery can be achieved.H bridge circuit is put into place according to the way of Through Hole.Motor driver H bridge is possible for -25°C~125°C TJ to operate normally at motor driver H bridges operating temperature.There are lots of uses for H bridge motor driver, including Synchronous Buck Converters.The PCB is mounted wH gateh Through Hole.H gates specific characteristics also include Bootstrap Circuit.There are 7 terminations used to end a transmission line with the H bridge that matches the characteristic impedance of the line.Its base H bridge ic number, TDA21201, is used to identify related H bridge ics.The H bridge is powered by a voltage supply of 12V.This bridge driver functions in part thanks to the 3 pins working together.H bridge motor drivers in the subcategory Peripheral Drivers have a wide range of similarities.An electrical load is supplied with power from 9/15V.
TDA21201-P7 Features
Available in TO-220-7 Package / Case
Operating Temperature at the range of Through Hole
Interface IC Type : TDA21201
TDA21201-P7 Applications
  • Networking Microprocessor Voltage Regulators
  • OA equipments
  • DC-DC Converters
  • Bipolar stepper motor
  • PC peripherals
  • Notebook Computers
  • VTR
  • High current, low profile DC-DC converters
  • CD players
  • Voltage Regulators for GPUs
Step5Bar-code shipping tag
TDA21201-P7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Feature
    Bootstrap Circuit
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Synchronous Buck Converters
  • HTS Code
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Technology
    Power MOSFET
  • Voltage - Supply
    9V~15V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    TDA21201
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XSFM-T7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    9/15V
  • Interface
    PWM
  • Output Configuration
    Half Bridge
  • Output Current per Channel
    30A
  • Voltage - Load
    9V~15V
  • Driver Number of Bits
    1
  • Fault Protection
    Over Temperature, Shoot-Through, UVLO
  • Output Peak Current Limit-Nom
    30A
  • Rds On (Typ)
    4.8m Ω LS, 13.3m Ω HS