  • TCT50-04E07AB
TCT50-04E07AB
advertisement
Manufacturer No:
TCT50-04E07AB
HK JDW NO:
814-TCT50-04E07AB
Package:
Datasheet:
TCT50-04E07AB
Description:
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
TCT50-04E07AB
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    2lbs 907.2g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx56.67mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Transformers
  • Power Rating
    50W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    L66.04XB69.6XH56.39 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Power - Max
    50VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Input Voltage (Max)
    240V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    240V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    50 VA
  • Secondary Current
    4.17A
  • Height
    56.388mm
  • Height Seated (Max)
    57.40mm
  • Length
    66.04mm
  • Width
    69.6mm