  • TCT40-03E07AB
TCT40-03E07AB
advertisement
Manufacturer No:
TCT40-03E07AB
HK JDW NO:
814-TCT40-03E07AB
Package:
Datasheet:
TCT40-03E07AB
Description:
Industrial Transformers Control, Class2, Lug 12Vout, 120Vin, 40VA
Step5Bar-code shipping tag
TCT40-03E07AB
    Chassis Mount
  • Surface Mount
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    92.46mm Lx59.44mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    40W
  • Frequency
    50Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Physical Dimension
    L92.46XB59.44XH55.12 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500VAC
  • Power - Max
    40VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Voltage - Primary
    120V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    40 VA
  • Secondary Current
    3.34A
  • Height
    59.436mm
  • Height Seated (Max)
    56.39mm
  • Length
    92.46mm
  • Width
    59.44mm