  • 241-6-28A36
241-6-28A36
advertisement
Manufacturer No:
241-6-28A36
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-241-6-28A36
Package:
Datasheet:
241-6-28A36
Description:
XFRMR LAMINATED 30VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
241-6-28A36
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    82.55mm Lx49.28mm W
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L82.55XB42.93XH49.28 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    1.1A
  • Power - Max
    30VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    28V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    30 VA
  • Height Seated (Max)
    42.93mm
  • Length
    82.55mm
  • Width
    42.93mm