  • TC33X-1-205E
TC33X-1-205E
advertisement
Manufacturer No:
TC33X-1-205E
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TC33X-1-205E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TC33X-1-205E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Trimpot® TC33 - Open Frame
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.150 x 0.142 Face x 0.047 H 3.80mmx3.60mmx1.20mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    2MOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Base Part Number
    TC33X
  • Termination Style
    J Lead
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    1.1938mm