  • TBU-KE025-200-WH
TBU-KE025-200-WH
advertisement
Manufacturer No:
TBU-KE025-200-WH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-TBU-KE025-200-WH
Package:
2-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
TBU-KE025-200-WH
Description:
SURGE SUPP TBU 200MA 250V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TBU-KE025-200-WH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TBU®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    Internal Switch
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    500μA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TBU-KE025
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-B2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Number of Circuits
    1
  • Peak Pulse Current
    400mA
  • Reverse Standoff Voltage
    18V
  • Direction
    Unidirectional
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • Voltage - Clamping
    250V
  • Voltage - Working
    100V
  • Height
    850μm
  • Length
    5mm
  • Width
    2.5mm