  • C650-180-WH
C650-180-WH
advertisement
Manufacturer No:
C650-180-WH
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-C650-180-WH
Package:
3-SMD, No Lead
Datasheet:
C650-180-WH
Description:
SURGE SUPP TBU 180MA 650VIMP SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C650-180-WH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-SMD, No Lead
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TBU®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    8Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    14V
  • Technology
    Internal Switch
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    180mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    C650
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XBCC-B3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Output Current
    360mA
  • Response Time
    1 μs
  • Clamping Voltage
    650V
  • Max Surge Current
    180mA
  • Telecom IC Type
    SURGE PROTECTION CIRCUIT
  • Voltage - Working
    300V
  • Height
    850μm
  • Length
    8.25mm
  • Width
    4mm