  • TBJB475K020CBSB0000
TBJB475K020CBSB0000
advertisement
Manufacturer No:
TBJB475K020CBSB0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TBJB475K020CBSB0000
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
TBJB475K020CBSB0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365/8
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm