  • TB3100H-13
TB3100H-13
advertisement
Manufacturer No:
TB3100H-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-TB3100H-13
Package:
SMB
Datasheet:
TB3100H-13
Description:
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TB3100H-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMB
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    80pF
  • Subcategory
    DIACs
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    100A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Peak Pulse Current
    400A
  • Hold Current
    800mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    50 A
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm