  • TB2600M-13-F
TB2600M-13-F
advertisement
Manufacturer No:
TB2600M-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-TB2600M-13-F
Package:
SMB
Datasheet:
TB2600M-13-F
Description:
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TB2600M-13-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    92.986436mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    60pF
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Voltage - Rated DC
    220V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Peak Pulse Current
    250A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    220V
  • Hold Current
    800mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    30 A
  • Breakover Voltage (Max)
    300V
  • Length
    4.57mm
  • Width
    3.94mm