  • TB008A-508-03BE
TB008A-508-03BE
advertisement
Manufacturer No:
TB008A-508-03BE
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-TB008A-508-03BE
Package:
Datasheet:
TB008A-508-03BE
Purchasing and Inquiry
TB008A-508-03BE Overview
TB008A-508-03BE Features
TB008A-508 series
TB008A-508-03BE Applications
There are a lot of CUI Devices TB008A-508-03BE Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Blowers
  • Data Technology
  • Military Technology
  • Communication
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Industrial Automation
  • Control panels
  • Measuring & Control Technology
Step5Bar-code shipping tag
TB008A-508-03BE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Contact Material - Plating
    Copper Alloy - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Copper Alloy - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Zinc Plated
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TB008A-508
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Blue
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Wire Gauge
    12-24 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    16A
  • Torque - Screw
    0.5 Nm (4.4 Lb-In)