  • TAZH475K050CSSB0000
TAZH475K050CSSB0000
advertisement
Manufacturer No:
TAZH475K050CSSB0000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZH475K050CSSB0000
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAZH475K050CSSB0000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2915
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Ripple Current
    130mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    1500 mΩ
  • Height
    2.79mm
  • Length
    7.24mm
  • Width
    3.81mm