  • TAZG335K050CBSB0023
TAZG335K050CBSB0023
advertisement
Manufacturer No:
TAZG335K050CBSB0023
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAZG335K050CBSB0023
Package:
Description:
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 2μA Bulk
Step5Bar-code shipping tag
TAZG335K050CBSB0023
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Weight
    204.995402mg
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    2.79mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    6728
  • Case Code (Imperial)
    2611
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    250mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    2.79mm